2010. november 13., szombat

INFO - FRANCIA OKTATÁS


EGY KIS




Oktatás Franciaországban

Franciaországban a 6-tól 16 éves korig kötelező oktatás ingyenes. A gyermekek mintegy egyötöde jár katolikus iskolába, amelyeket az állam támogat. A középiskola 11 évestől 18 éves korig tart, ezen belül először 4 év collége majd 3 év lycée következik. Az oktatási rendszer centralizált és minden iskolában a részletes nemzeti alaptanterv szerint folyik.

Az országban több, mint 60 egyetem található, a legjelentősebb a párizsi Sorbonne. Bárki, aki sikerrel teljesítette az érettségit (baccalauréat vagy BAC), egyetemre mehet. A legtehetségesebb diákok az ún. grande école-ok valamelyikében tanulnak. A teljes lakosság 99%-a tud írni és olvasni.

Óvoda

Franciaországban az iskola előtti oktatásnak régi hagyományai vannak. Minden, második életévét betöltött kisgyerek óvodába (école maternelle) járhat. Az Európai Közösség országai közül, Belgiumot kivéve Franciaországban a legnagyobb az óvoda intézményét igénybe vevők százalékos aránya: a kétévesek 32,2%-a, az ötévesek 100 %-a óvodás.

Az óvodák 85%-a közintézmény, mindenki számára ingyenes. A fennmaradó 15% magánóvoda, melyek támogatást kapnak az államtól és a régiótól egyaránt. Természetesen a magánóvodák esetében a szülők pénzügyi hozzájárulása kötelező.

A gyerekeket életkor szerint három csoportba osztják: kis, középső és nagycsoportba. Az oktatók (óvónők) és a szülők közösen döntik el, hogy a gyermek életkorától függetlenül melyik csoport a számára leginkább megfelelő.

Általános iskola

Felépítés és időtartam

A 6-tól 16 éves korig kötelező oktatás az általános iskolát (école élémentaire) és az alsó középiskolát (collčge) foglalja magában.

A diákok a középiskolát (collége) általában 15 éves korukra fejezik be (a collége időtartama 4 év), ezért a kötelező iskolai tanulmányok befejezéséhez még egy évet tanulniuk kell. A diákok ezért általában egy általános, illetve reálgimnáziumban (lycée) vagy egy szakképzettséget adó gimnáziumban (lycée) tanulnak tovább.

Az általános iskolai oktatás (école primaire) 5 évig, 6-tól 11 éves korig tart. Az öt tanulmányi évet két szakaszra osztják: az első szakasz az alapoktatás szakasza, amely már az óvoda nagycsoportjában megkezdődik és folytatódik az általános iskola első két évében. A második szakasz pedig a következő három év a collége-ba bocsátás előtt.

Az iskolaév

Az iskolaév szeptember elején kezdődik és 36 hétig tart.

Felvételi követelmények

Az általános iskola minden 6 éves korát betöltött gyermek számára kötelező.

Tandíj

Minden, a tankötelezettség ideje alatti iskola ingyenes. Általános iskolában a könyvek árát és a tanulmányi segédanyagokat gyakran az önkormányzat állja.

Nyelvoktatás

1989 óta az idegen nyelv oktatását az általános iskola második szakaszában (harmadik évtől) kezdik meg. 1995 óta az oktatók már az első szakasz utolsó évében is tarthatnak rövid, idegen nyelvvel ismerkedő foglalkozásokat.

Értékelés

Minden gyermek ún. iskolai könyvet kap (livre scolaire), amely tájékoztatja a szülőket a gyermek teljesítményéről és ajánlást tesz arra vonatkozóan, hogy a gyermek magasabb osztályba vagy szakaszba léphet-e. Ezt a teljesítményértékelést a Tanárok Tanácsa végzi.

Képesítés

Azok a gyermekek, amelyek teljesítették az általános iskolában támasztott követelményeket, automatikusan felvételt nyernek a középiskolába. Az általános iskola szakaszainak végén nincs vizsga, minden gyermeknek joga van folytatni tanulmányait a collčge hatodik osztályában.

Középiskola

Franciaországban a középiskolai oktatás két részből áll: alsó és felső középiskolai oktatásból. A tanköteles oktatás keretében az alsó középiskolai oktatás általános középfokú ismereteket és szakmai ismereteket nyújt azoknak a diákoknak, akik sikeresen befejezték általános iskolai tanulmányaikat.

Alsó középiskolai oktatás

Az alsó középiskolai oktatási forma a collége. A collége-ok szerkezete adott, az oktatás 4 évig tart. A negyedik év végén a diákok az iskola elvégzését igazoló diplomát (brevet) kapnak.

Felső középiskolai oktatás

A felső középiskolai oktatás két részből áll: az egyik általános és szakmai ismereteket, a második szakmai ismereteket nyújt a diákoknak.

Az első rész 3 évig tart és ennek végén a diákok általános vizsgát tesznek, mellyel felsőfokú intézménybe jelentkezhetnek. A felső középiskolai oktatás második évében (15-16 éves diákok) a diákok több tantárgyból választhatnak és megkezdődik a fakultáció.

A felső középiskolai oktatás harmadik évében (16-17 éves diákok) és az utolsó évben (17-18 éves diákok) a diákok az érettségire készülnek. A diákokat külön osztályokba osztják attól függően, hogy milyen tantárgyakat és fakultációt választottak.

Az általános érettségi (Baccalauréat d'Enseignement Général) a diákokat nem készíti fel közvetlenül valamely szakmára, de feljogosítja őket arra, hogy folytassák tanulmányaikat.

A szakmai gimnázium (Lycée d'enseignement technologique) az általános gimnáziummal azonos szintű, a vizsgák azonban különbözőek lehetnek:

  • szakmai érettségi - Baccalauréat Technologique (B.Tn.)
  • műszaki képesítés - Brevet de Technicien (BT), amely műszaki képesítést ad a diákoknak, a kötelező általános képzés mellett (francia, idegennyelv, matematika, fizika- és sportoktatás).

Ez a két érettségi az általános oktatást speciális szakmai vagy műszaki oktatással kombinálja. Azok a diákok, akik megszerezték a szakmai képesítést, folytathatják a tanulmányaikat felsőfokú intézményekben.

A szakmai gimnáziumban (lycée professionel) azok a diákok tanulhatnak, akik elvégeztek minimum két évet a collčge-ban és betöltötték 14. életévüket. A szakmai gimnázium végén megszerzik a szakmai érettségit (Baccalauréat Professionel). Ezen érettségi tanúsítja, hogy a diákok magas szintű szakmai képzésben és minimum 16 hetes szakmai gyakorlaton vettek részt.

Az iskolaév szeptember elején kezdődik és 36 hétig tart.

Felvételi követelmények

Minden diák, aki befejezte az általános iskola második szakaszát, felvételt nyer a collčge-ba. A diákok általános, illetve műszaki vagy szakiskolába való felvételéről a diákok, a szülők és a Tanárok Tanácsa dönt.

Tandíj

Minden, a tankötelezettség ideje alatti iskola ingyenes. A könyvek árát és a tanulmányi segédanyagokat gyakran az önkormányzat állja.

Nyelvoktatás

A collége-ban az első idegen nyelv tanulása már az első évtől kötelező. A második idegen nyelv tanulása a harmadik évtől válik kötelezővé.

Értékelés

A collége-ban a jegyeket egy tájékoztató füzetben jegyzik, amelyet megküldenek a szülőknek.

A diákok az ötödik év során döntik el, hogy milyen tantárgyakat szeretnének részletesebben tanulni. Ez a fakultáció dönti el azt is, hogy milyen típusú érettségi vizsgát tesznek majd tanulmányaik végén.

Képesítés

A negyedik év végén a diákok vizsgát tesznek és sikeres vizsga estén képesítést igazoló okiratot kapnak (diplôme national du brevet). A képesítés függ a vizsgától és a harmadik és negyedik év eredményétől. Ennek az általános oktatást igazoló képesítésnek nincs meghatározó szerepe a jövőbeni tanulmányokat illetően.

A diákok a tanulmányaik végén az érettségivel szerzik meg a jogot arra, hogy felsőfokú tanulmányokat folytassanak.

Azok a diákok, akik nem teszik le az érettségi vizsgát, de jegyeik átlaga eléri a minimum szintet, igazolást kapnak középiskolai tanulmányaik befejezéséről. Ez az igazolás azonban nem jogosítja fel őket felsőfokú tanulmányok megkezdésére.

Anyagi támogatás

A felső középfokú oktatásban az állam közvetlen és közvetett támogatást egyaránt nyújt. A közvetlen támogatás családi támogatásokat és ösztöndíjakat takar, míg a közvetett támogatások általában adócsökkentést jelentenek.

Felsőoktatás

Felsőoktatási intézmények:

  • Egyetemek, amelyek rövid (érettségi után két év) és hosszú (érettségi után 3 vagy annál több év) kurzusokat kínálnak.
  • Köz- és magánintézmények, amelyek felsőfokú szakmai képzést biztosítanak minisztériumi felügyelet alatt. Ezek lehetnek rövid (műszaki, kereskedelmi) és hosszú (politikatudományok, mérnöki, kereskedelmi, katonai, építészeti, telekommunikációs és művészeti) kurzusok.
  • Érettségi utáni képzések, amelyek általános és műszaki gimnáziumi oktatást biztosítanak: az ún. Grandes écoles (elit iskola) előkészítő kurzusai; felsőfokú műszaki képzés.
  • Grandes Écoles: hosszú időtartamú kurzusok. Ezek a kurzusok lehetnek köz- és magánkurzusok. Itt a létszám limitált, az oktatás 3 évig tart.

Az egyetemi tanév október elején kezdődik és június végéig tart.

Felvételi követelmények

Ahhoz, hogy valaki felvételt nyerjen egy egyetemre, rendelkeznie kell érettségi vizsgával vagy nemzeti diplomával (diplôme d'accčs aux études universitaires - DAEU), ami feljogosítja a felsőfokú tanulmányai megkezdésére. A Grande École-ba való bejutáshoz felvételi vizsgát kell tenni.

Minden egyetem köteles minden diákot felvenni, aki rendelkezik érettségivel. Azok a jelentkezők, akik Grande École-ban szeretnének tanulni, felvételi vizsgát tesznek.

Minden más felsőoktatási intézményben az intézmény dönti el, hogy tart-e felvételi vizsgát.

Az Európai Unió állampolgáraira ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint a francia állampolgárokra, csak a regisztrációs eljárás különböző. A külföldi diákoknak minden év február elsejéig ki kell tölteni egy regisztrációs lapot. Az éves regisztráción mindenkinek legkésőbb július 31-ig részt kell vennie. A kurzusokra a beiratkozás a tanév kezdetekor történik.

Az Európai Unió állampolgárainak saját országuk nagykövetségén kell jelentkezniük az egyetemekre. A nagykövetségek nyújtanak segítséget a diplomák és szakképesítések kölcsönös elismerésében is. Minden más felsőoktatási intézménybe történő jelentkezés közvetlenül az adott intézménynél történik.

Numerus clausus

Franciaországban az orvosi tanulmányok kivételével nincs numerus clausus, azaz mindenkit felvesznek az egyetemekre, akik rendelkezik érettségi vizsgával. A hallgatók létszámának kizárólag az intézmény kapacitása szabhat gátat.

A Grande École esetében mindig érvényesül a numerus clausus elv, azaz itt csak meghatározott létszámú hallgató tanulhat. A hallgatóknak a második év után vizsgát kell tenniük (DEUG vagy DEUST), ami feljogosítja őket arra, hogy folytassák tanulmányaikat.

Nyelvtudás

Az Európai Unió állampolgárainak, akik francia felsőoktatási intézményben szeretnének tanulni szóbeli és írásbeli vizsgát kell tenniük francia nyelvből. Ez alól a kategória alól kivételt képeznek azok, akik olyan országokból származnak, ahol francia a hivatalos nyelv; akik francia érettségivel rendelkeznek; illetve akik rendelkeznek a DALF (Diplôme approfondi de langue francaise) nemzetközi nyelvvizsgával.

Tandíj

Franciaországban az adminisztrációs regisztráció magában foglalja a tandíj fizetését. Azok a diákok, akik a Francia Kormánytól ösztöndíjat kaptak, mentesülnek a tandíj fizetése alól.

Kötelező költségek: egészségbiztosítás és társadalombiztosítás

Választhatók költségek: tagsági díjak és egyéb biztosítási díjak

Miután a hallgatók befizették a regisztrációs díjat, diákigazolványt kapnak (carte d'étudiant). A tandíjak összegét minden évben a felelős minisztérium határozza meg. A tandíjat az Európai Unió tagállamaiból érkező hallgatóknak (akik nem Erasmus ösztöndíjjal rendelkező diákok) is be kell fizetnie.

Végső képesítés

Az egyetemi képzésben résztvevők többféle képesítést szerezhetnek:

Az első szakaszban:

  • DEUG (diplôme d'études universitaires générales) vagy DEUST (diplôme d'études universitaires scientifiques et technologiques) minősítést kaphatnak a hallgatók. A szakasz időtartama két év.

A második szakaszban:

  • Alap és szakmai képzés után a hallgatók Licence oklevelet (DEUG után 1 év) vagy Maîtrise oklevelet (Licence után 1 év) kaphatnak. Szakmai képzés után műszaki Maîtrise (DEUG után 2 év) kaphatnak a hallgatók. Három éves képzés után a hallgató mérnök diplomát szerezhet (Maîtrise után 1 év).

Harmadik szakaszban:

  • A szakmai képzés után a hallgatók felsőfokú szintű szakosított tanulmányaikról szerezhetnek DESS diplomát (Diplôme d'études supérieures spécialisées - Maîtrise után 1 év) vagy DEA (Diplôme d'études approfondies) diplomát, melyet a doktori képzés követ.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése